Haber detay

blank

ÜRÜN LİSTESİ

Özen Kompresör, Türkiye’de uluslararası standartta sonik nozul debimetre ile ölçüm yapan ilk firma

Rekabette söz sahibi olmak ve yurt dışında çok daha fazla ülkede aktif rol almak hedefiyle, ölçümlemeye ve ürünlerimizi uluslararası standartlara uygunluğunu belgelemeye özen gösteriyoruz. Debi ölçümlerimizi Amerika’da CAGI bağımsız laboratuvarlarında kullanılan, Avrupa’daki kompresör üreticilerinde nadir bulunan ve Türkiye’deki kompresör imalatçılarından ilk ve sadece Özen Kompresör laboratuvarlarında bulunan sonik nozul debimetre ile yapıyoruz.


Gaz akışının ve miktarının çok kritik olduğu uzay ve havacılık sektörü için geliştirilmiş olan sonik nozul debimetre, bir boyutlu sıkıştırılabilir gaz dinamiği teorisine göre debi ölçümü yapıyor ve mevcut debi ölçüm yöntemleri içerisinde en hassası olması ile ön plana çıkıyor. Öyle ki diğer bahsedilen debimetrelerin kalibrasyonu sonik nozul ile gerçekleştiriliyor.

Ortam basıncı, ortam sıcaklığı, bağıl nem, çiğlenme noktası sensörleri, hat içi sıcaklık, basınç sensörleri, tork metre, devir ölçer (encoder) ve güç analizörleri gibi diğer ölçüm aletlerimiz ISO 1217: 2009’a uygun olarak seçildi. Revindus ile birlikte firmamıza özel geliştirilen test yazılımları ile hem kalite kontrol hem de Ar-Ge faaliyetlerimiz hassasiyetle yürütüyor ve ürünlerimizde verimliliği artırmak için çalışıyoruz.

Özen Kompresör olarak müşterilerimize beyan ve taahhüt ettiğimiz kompresör performanslarını en doğru şekilde ölçmek için ISO 1217-2009 referansı olan ISO 9300-2005 standardına göre uyguluyor ve ölçüm sonuçlarını süreç analiz yöntemlerini kullanarak analiz ediyoruz. Spesifik gücü (1m3 hava/kW) en verimli kompresörleri üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sayede enerji tasarrufuna katkı sağlamanın yanı sıra karbon ayak izini düşürüyoruz.

Peki, Ölçümleme Neden Önemli?

Kompresörler sıkıştırılabilir akışkanın basıncını arttırmak için kullanılan makinelerdir. Sanayide tekstil, otomotiv, ilaç, gıda, petrol, enerji santrali, petro kimya ve sağlık gibi daha birçok sektörde basınçlı hava kullanılır.  Enerji tasarrufu için uygun debide ve basınçta kompresör kullanımı büyük önem taşır. Sıcaklık, basınç, nem gibi çevresel faktörlere göre değişiklik gösteren basınçlı hava debisinin doğru yöntemlerle ve hassasiyette ölçülmesi sistem gereksinimine uygun, en doğru kompresörü seçmek için önemlidir.